Nowe zasady rozliczania prosumentów! Sprawdź co się zmieni
Homepage / Aktualności / Nowe zasady rozliczania prosumentów! Sprawdź co się zmieni

Masz w planach zakup i instalację paneli fotowoltaicznych? Nie zwlekaj, zrób to jeszcze w tym roku. W związku z rządowymi propozycjami nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która może wejść już na początku 2022 roku, prosumentów czekają zmiany dotyczące zasad rozliczania energii.

W związku z projektem nowelizacji Prawa energetycznego , zaproponowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na prosumentów czekają spore zmiany w programie rozliczeń nadwyżek energii produkowanych przez panele fotowoltaiczne, który od 2016 roku oparty był na systemie opustów.

Jak to wygląda obecnie

Obecna zasada rozliczania prosumentów polega na net-meteringu. Co to oznacza w praktyce? Prosumenci posiadający instalację fotowoltaiczną mogą oddawać nadwyżki energii do sieci i odbierać bezpłatnie 80 proc. energii oddanej (ta zasada obowiązuje w przypadku mikroinstalacji do 10 kW). Dla prosumentów posiadających instalacje o większej mocy – 10-50 kW współczynnik wynosi 70 proc. To bardzo korzystna forma rozliczenia dla prosumentów, działająca na zasadzie magazynu energii. W tym systemie prąd wyprodukowany na przykład latem lub w ciągu dnia (kiedy nie ma nas w domu i nie korzystamy z energii elektrycznej) może zostać odebrany w momencie największego zapotrzebowania – najczęściej zimą lub wieczorem. Obecnie prosumenci nie płacą również za przesyłanie energii z i do swoich domów.

 

Nowe zasady rozliczania nadwyżek prądu z instalacji fotowoltaicznej od 2022 r.

Nowelizacja ustawy, która może wejść w życie już w styczniu 2022 roku, polega na systemie zakupu i sprzedaży energii bez opcji barterowego rozliczenia energii. Z czym zatem zmierzą się prosumenci? Według zmian proponowanych w ustawie prosument będzie mógł jedynie sprzedać nadwyżki energii do sieci po średniej cenie z rynku konkurencyjnego z wcześniejszego kwartału. Na dziś wynosi ona 256,22 zł/MWh. Przy niedoborach energii możliwy będzie jej zakup od operatora, ale po cenie trzykrotnie wyższej niż sprzedaż.

 

Zyskaj dzięki instalacji paneli w 2021 roku

Jak uniknąć nowego systemu rozliczeń nadwyżek energii? Warto zamontować fotowoltaikę jeszcze przed końcem tego roku. Zainstalowanie fotowoltaiki do 31 grudnia 2021 roku (instalacja i produkcja pierwszej kilowatogodziny) pozwala na korzystanie z prawa do rozliczeń na obecnych zasadach przez następne 15 lat.

Nie zwlekaj, zainstaluj fotowoltaikę jeszcze w tym roku i skorzystaj z obecnego systemu net-meteringu, który pozwoli Ci na zużycie nadwyżek wyprodukowanej energii w opłacalnej formie magazynowania energii.

FORMULARZ KONTAKTOWY
Zamów darmową wycenę

Przekonaj się, ile korzyści i oszczędności może przynieść nasza współpraca. Działamy w całej Polsce – jesteśmy do Twojej dyspozycji gdziekolwiek jesteś.